O czym trzeba pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Śmierć ukochanej osoby zawsze generuje niemiłe emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się w owym czasie na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w następstwie tego nic paradoksalnego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do transportu zwłok?

Aktualne przepisy dopuszczają transport zwłok rozmaitymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Warto nie zapominać, że środek transportu wielokrotnie wpływa na koszt, jaki wypada w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto znaczący. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest niezbędne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy pamiętać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wówczas, kiedy tak właściwie dopełni się paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je zdobyć dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie przedstawione pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny należałoby skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie transport samochody firma zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych problemów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.